Produkce a prodej microgreens

Počátek inkubace: 2017 - doposud

Tým: Jiří Bartoš

Příběh: V průběhu mého vysokoškolského studia mě náhodně zaujal projekt amerického MIT, který zkoumá a hledá řešení jak do budoucna zajistit dostatek potravy pro celé lidstvo. Mezi hlavní problémy řadí obrovské přepravní nároky, kde i běžné potraviny cestují přes půlku světa, dále ubívající počet pracovníků v zemědělství, kdy průměrný věk farmářů stále roste, a jiné. Pro úspěch tohoto cíle je nutné zapojit, vzdělat a vychovat velké množství lidí, kteří se budou na této iniciativě aktivně podílet. Sám se tak tedy snažím k tomuto dílu přispívat, jak možností vzdělání na blogu, tak postupně i skutečnou lokální produkcí.

Projekt: Zatím nepojmenovaná firma by se měla zabývat produkcí a prodejem tzv. microgreens (v podstatě výhonky různých plodin) na bázi B2B do různých stravovacích zařízení, jako jsou fine dish podniky, food trucky, bistra s raw či zdravou výživou, ale i momentálně populárních fresh bedýnek a podobně. Microgreens jsou zajímavé především pro své pestré barvy a zajímavé chutě, nicméně jsou i velmi zdravé a mohou obsahovat až 40x více vitamínů než jejich dospělé obdoby. Jejich pěstování je poměrně nenáročné, v rámci své firmy bych využíval vnitřních prostor, kde lze výhonky pěstovat celoročně a v mnoha vrstvách pod umělým osvětlením. Do budoucna bych rád produkci později rozšířil i o větší plodiny, jako jsou saláty, špenáty a podobně, které lze pěstovat buď hydroponicky nebo ve vertikálních věžích.

Blog: Young Spinach (www.youngspinach.com) je blog zobrazující můj příběh coby domácího kutila v oblasti tzv. urban farming, tedy pěstování plodin v rámci městského prostředí, a postupný přechod do podnikání. Je zde možné najít návody a postupy, které jako začátečník v této problematice zažívám, a předávám tak své zkušenosti a rady dál. Blog také umožňuje navazovat kontakty s lidmi s podobnými zájmy či přímo s lídry v oboru.

web: www.youngspinach.com