Rada vybrala 12 nových členů Point One

Podnikatelský inkubátor Point One ČZU přijal v rámci jarních inkubačních programů 12 nových členů, kteří se mohou za podpory inkubátoru vzdělávat v podnikatelských dovednostech a rozvíjet své projekty a společnosti díky mentoringu, podnikatelské komunitě a za využití prostor a dalších služeb inkubátoru.

Inkubační proces byl oficiálně zahájen na březnovém setkání členů Point One, jež se koná pravidelně jednou za měsíc a slouží jako místo pro setkávání všech aktivních členů a realizačního týmu Point One. V průběhu náborového období, které trvalo od 31. ledna do 26. února, se přihlásilo celkem 23 týmů a jednotlivců s nadějnými podnikatelskými nápady. Přihlášky dorazily od studentů, doktorandů, absolventů ČZU a také z řad veřejnosti mimo univerzitu. Přihlášené podnikatelské plány a firmy  se zaměřovaly především na oblasti spojené s potravinářstvím a gastronomií, smart zemědělstvím, odborným poradenstvím nebo udržitelností, jež jsou také jedny z hlavních směrů, které inkubátor podporuje.

Noví členové jsou vybíráni 5členou Radou Point One složenou se zástupců univerzity a z řad podnikatelů. Před Radou se 2. března prezentovalo z 23 přihlášených projektů 15 doporučených. Po pečlivém uvážení bylo vybráno 12 nejlepších, kterým se na základě prezentace podařilo Radu přesvědčit, že budou schopni své podnikatelské nápady dále rozvíjet a akcelerovat s pomocí nástrojů, které inkubátor nabízí.

Z celkem 23 přihlášených projektů bylo 43 % spjato s univerzitou, ať už šlo o studenty, absolventy, doktorandy či zaměstnance univerzity. Mírná většina přihlášek, celkem 57 %, s ČZU žádný vztah neměla. To může být dáno i tím, že si Point One postupně vybudoval pozici vyprofilovaného inkubátoru zaměřeného na zelené projekty a že funguje i osobní doporučení přesahující hranice univerzity. Osobní doporučení se tentokrát na celkovém počtu přihlášek podílelo z celé jedné čtvrtiny. Překvapivě nejvíce přihlášek se však podařilo získat tradičním emailingem, něco méně než jedna třetina, a dobře fungovaly i offline aktivity. Naopak sociální sítě překvapivě vůbec nezazářily.

V současnosti působí v Point One celkem 26 aktivních členů, 7 členů realizačního týmu a 13 stálých mentorů a buddies. Mezi nové členy inkubátoru se zařadili talentovaní podnikatelé. Za všechny jmenujme například společnost Blendio, která vyvinula přenosný mixér stejnojmeného názvu, a která se zaměřuje také na produkci vlastních smoothie směsí ze surovin od českých pěstitelů. Dalšími novými členy jsou například Refugia laboratory, laboratoř zaměřující se na diagnostiku parazitóz koní, nebo nově vznikající projekt Keša, který chce zpracovávat biologicky rozložitelné odpady pomocí larev mouchy Hermetia Illucens a zároveň produkovat kvalitní hmyzí protein. Společnost Jídlo baví zase dodává kvalitní rostlinné plnohodnotné jídla do vratné krabičky a umí i catering, pop-up večeře, kurzy vaření nebo přednášky.

Věříme, že tito mladí a talentovaní podnikatelé přinesou do podnikatelského světa inovativní a udržitelná řešení a pomohou tak k lepší a udržitelnější budoucnosti pro nás všechny.

Point One ČZU

Podnikatelský inkubátor ČZU oficiálně působí na univerzitě od roku 2015. Od svého založení pomohl více než 80 projektům a firmám. Sídlí na kolejích EFG, kde vznikly 3 moderní patra určená pro rozvoj začínající podnikatelů. Podporuje především oblasti udržitelnosti, ekologie, zemědělství nebo zpracování potravin. Mimo inkubační programy pořádá také vzdělávací přednášky nebo pitch night. Inkubátor vede a rozvíjí od listopadu 2019 Klára Palasová (od února 2023 aktuálně na mateřské dovolené).

Autor:
Ing., Mgr. Petr Kopeček